Rendező(k):
Lauren Mac Mullan
Dave Filoni
Giancarlo Volpe
Ethan Spaulding
Joaquim Dos SantosMűfaj: animációs kaland sorozat
Stúdió: Nickelodeon Animation Studios
Kiadó: Nickelodeon
Hossz: epizódonként 24 perc ____________________________________
Ritka manapság olyan rajzfilmet találni, ami egyaránt leköti a felnőtteket, a kamaszokat, és a kisgyerekeket egyaránt. Manapság valamiért a "mese" fogalma egyenlővé vált a "gyerekeknek" kategóriával, ami holott egyáltalán nincs így. Legszebben ezt a mindenki által ismert animék, azaz a japán animációs sorozatok példáján láthatjuk. Több ezer, millió fiatal nézi hetente, naponta még ma is a kedvenc sorozatát, akár Japánban, akár az Egyesült Államokban, akár itt, Magyarországon. De ritkán hallunk olyanról, hogy egy Egyesült Államokban készült, vagy egy Európai animációs sorozat ilyen sikert aratna szinte minden generáció közt... Leszámítva azokat a sorozatokat, amelyekben a poénok nagy részét szellentések, böfögések és különféle hasonló témák teszik ki, és az egész néhol undorító módon, néhol egyszerűen csak nagyon szókimondóan arra megy ki, hogy bemutassák a társadalmi hiányokat, társadalmi hibákat. Ilyenre sok példa van: Family Guy, South Park, American Dad, Drawn Together, és így tovább. Ezekről hallani ugyan, és sokat kedvelik, de teljesen más kategóriába szedném, mint azt a sorozatot, amiről ez a cikk szól:
Avatár, az utolsó léghajlító! Sajnos nem volt sok ideje (az adásidején kívül) bemutatkozni nagy közönség előtt, mivel ha beírjuk ma a gúgliba, hogy "Avatar", leginkább két és fél méter magas kék lényeket kapunk, mintsem ezt a hihetetlenül izgalmas sorozatot. De mitől is ilyen jó ez a sorozat?
Kezdjük a történettel. Egy fantasy világban kezdünk, ahol a világ négy egységre van felosztva, a négy alap elemre, a távol-keleti mondavilág szerinti négy alap elemre: Víz, Föld, Tűz, Levegő. Természetesen a kínai mondavilág rendelkezik még pár elemmel, mint a Fém, de ha úgy alapjaiban vesszük a világot, könnyen mondhatjuk, hogy valóban ez a négy fő elem. A négy elem négy királyságot jelképez.
A víz királyság egy eszkimó szerű, ám hatalmas gyógyító és spirituális kultúrával rendelkező népcsoport, mely a bolygó északi- és déli-sarkán helyezkedik el. Közöttük élnek a vízidomárok, vagy egyenes fordításban (és én ezt fogom használni) a vízhajlítók, akik értelemszerűen a vizet tudják akaratuk szerint irányítani, megfagyasztani, lebegtetni, és így tovább.
A föld királyságot nem is tudnám mihez hasonlítani. Talán egy kínai kultúrához, csak sokkal nagyobb, a bolygó mintegy 2/3-a a föld királyság része. Egy király uralkodik, bevehetetlen városok, nagy technikai fejlettség. Még a kínai nagy fal is megvan a világukban.A tűz királyság, a sorozat főellenségei. Ők voltak azok, akik elkezdték a világban dúló háborút, és ők a legfejlettebbek, legalábbis katonailag biztos. Gőzhajók, zeppelinek, tankok, emellé társul egy japán-kínai kulturális fejlettség, császáruk van, más néven a Tűzúr. És hatalmas fegyelem. Természetesen a legerősebb hajlítók a tűzhajlítók.
A levegő birodalma nem is egészen birodalom, nem is királyság. Ők a világ spirituális "urai", legalábbis voltak, amíg a tűz királyság el nem pusztította mind a négy városukat, és nem öltek le volna minden léghajlítót. Ők szerzetesi életet élnek, és négy főtemplomuk van: Északi, Déli, Keleti és Nyugati. Leginkább indiai, vagy buddhista kultúrához állnak közel, tanításaikban, életformájukban és öltözködésükben is.
Tehát a tűz nemzet egyszer csak az egyébként harmóniában és békében élő világban háborút indított, és a mindenkori Avatár, a harmónia, a béke és az egyensúly őrzőjének a feladata lett volna megakadályozni a pusztítást. Ám az Avatár eltűnt, és 100 hosszú évig a tűz nemzete azt csinált, amit akart.
Ekkor lépünk be a történetbe, mikor a déli sarkon, két ifjú eszkimó szerű gyermek egy hatalmas jégtömbbe ütközik, amiről kiderül, hogy magában hordoz egy kisfiút, és egy repülő bölényt. Később kiderül, hogy ez a fiú nem más, mint Aang, aki egy léghajlító, és fogalma sincs róla hogy 100 év eltelt, míg ő a jégtömbben volt. De tudja, hogy ő az Avatár, és mikor látja, hogy micsoda veszély fenyegeti a világot, útra kel, hogy beteljesítse sorsát.
Az Avatár sorsa nem más, mint hogy elsajátítsa mind a négy elemet, amire senki más nem képes. És miután ezt megtette, harmóniát és egyensúlyt hozzon a világba, és tartsa fenn azt.Történetről ennyit, talán még később valamivel több kiderül.
Karakterek. Nem tudom, szerintetek mennyire lehet megszeretni mesebeli karaktereket, de ezek szerintem végképp a szerethető kategóriába sorolhatóak. Rögtön a főszereplő Aang, aki annak ellenére, hogy a világ hősének kéne lennie, a történet elején még egy ártatlan kis kölyök, akinek azzal próbál szórakoztatni mindenkit, hogy kavicsokat pörget a kezében, és ahelyett hogy a tanulásra és gyakorlásra összpontosítana, tengeri szörnyeket lovagol meg. Vagy Katara, a kétbalkezes vízhajlító, a kis déli víz törzsből, aki még egy falunak is alig mondható helységből származik, és nekiindul egy repülő bölényen a nagyvilágnak, miközben próbál mindenkire egyaránt odafigyelni. Közben nagy leckéket ad a reményről, és arról, hogy biztosan le lehet győzni a tűzkirályságot. De ott van még Sokka is, Katara bátyja, aki amellett hogy nem hajlító, tehát esélye sincs hajlítókkal szemben, még szörnyű poénokkal bombázza a csapatot, akik néha már-már ledobnák őt a bölényről, Appáról. Ám az is igaz, hogy Sokka a legnagyobb stratéga a csapatban, és minden szorult helyzetben van valami használható ötlete, találmánya, terve. Vagy akár az én kedvenc karaterem Iroh, egy békés, öreg tűzhajlító, aki unokaöccsére felügyel, Zukora, és minden vágya mindig csak egy jázmin tea. De még Zukoban is ott a vicces, akinek legnagyobb célja elkapni, és visszaszállítani apjának az Avatárt.
Ami nagyon tetszett a sorozatban, az a karakterfejlődés. Sok sorozatban megszokhattuk, hogy a karakterek évadokon át ugyanazzal az attitűddel, ugyanazokkal a képességekkel küzdenek, vagy egyszerűen csak léteznek. Az Avatárban a karakterek fejlődnek, éreznek, tapasztalnak, és emlékeznek a harmadik évadban arra, ami még az első évadban történt, és ez hatással van a cselekedeteikre. Néhol egy-egy animében se látni ennyire színes és átgondolt karakterfejlődést. Arról nem is beszélve, hogy nem csak Aang erősödik és fejlődik, és nem csak a jók, hanem a gonoszak is. Nekem még az is nagyon tetszett, hogy a karakterek nem néznek minden részben ki ugyanúgy. Változik a hajuk, változik a ruhájuk, még a fegyvereik is. Sok sorozatban megszokhattuk, hogy a karakterek, évadokon keresztül ugyanazokat a hacukákat hordják, ugyanaz a hajuk, és néha 9 éve nézzük a sorozatot, de még egyszer se öltöztek át. De még ez sincs a véletlenre bízva. Mindig van értelme, hogy átöltöznek, vagy mert be kell illeszkedniük egy kultúrába, vagy mert épp úgy praktikus öltözniük (például, ha a déli sarkon vannak, nem ugyanúgy öltöznek mint ha egy sivatagban lennének).
A környezet hihetetlenül kidolgozott. Nemcsak, hogy az orrunk alá van tolva elég sokszor a világtérkép (ami mondjuk nem egészen fantáziadús), de precízen be van mutatva minden kontinens sajátossága, növényvilága, állatvilága. Állatvilágról annyit tudni kell, hogy nem egészen olyan állatok vannak, mint a mi világunkban, hanem inkább azok összeolvadt változatai, mint denevérmajom, vagy denevérfarkas, vagy oroszlánteknős, és így tovább. Néha jókat lehet nevetni milyen furcsa állatok vannak, de ami a legviccesebb, hogy egyszer van benne egy sima hétköznapi barna medve, és a karakterek teljesen le vannak döbbenve hogy ilyen létezik, és hogy milyen furcsa! Egyébként nagyon kreatívan belehelyeztek ebbe a nem is túl nagy világba mindent, jégtáblákat, hatalmas mezőket, kanyonokat, erdőket, hegységeket, szerpentineket. Gyönyörű, hihető, kidolgozott. Ez a három jelző talál a legjobban.
Spirituális jelentései, célzásai egyértelműen a távol-keletet idézi számunkra, mint a helyi képírás is. Sőt, pár valódi kínai és/vagy japán jel is megtalálható a sorozatban. Benne vannak a távol keleti küzdősportok, a levegő templomok szerzetesei a shaolin szerzeteseket idézik ruhájukban és mozgáskultúrájukban is, a tai-chi, és a buddhizmus és hinduizmus különböző tanításai. Összességében egy idő után valóban a régi távol-keleten érezzük magunkat, annyi különbséggel, hogy a tűz nemzet már tankokkal jön, és tengeralattjáróhoz is van szerencsénk a sorozat alatt. Néhol igazán megindító és nagy bölcsességek hangzanak el a sorozatban, tehát érdemes nem csak a látványos harcjelenetekre odafigyelni. Tanító jellege is lehet, amiknek súlya van. Buddhai és Hindu tanítások ezek.
Emellett érdekesen hathat, a sok akció és harc mellett hogy a 3 évad alatt egyszer sem hal meg egy közkatona sem. Mindenkit leginkább csak lebénítanak, vagy tehetetlenné tesznek. Ez is olyan dolog, ami ritka manapság, amikor könnyűszerrel látunk már akár vért is, de halált biztos akármelyik mesében. Ez is olyan dolog, ami elgondolkoztató.
Becsülendő a sorozatban, hogy akármennyire sikeres ötlet, és szuper, nem húzták a végtelenségig a történetet. Három könyvre van osztva, Víz könyv, Föld könyv és Tűz könyvre. Ezek Aang Avatarrá válásának állomásait jelképzeik, ahogy elsajátítja a különböző elemeket. És nem húzták tovább, nem lett hirtelen a semmiből még egy Levegő könyv, vagy bármi más, egyszerűen elfogadták hogy ez ilyen hosszú, nem akartak belőle pénzt csinálni. Manapság ez is becsülendő, hiszen láthatjuk pl. a Shrek sorozat példáján, hogy micsoda borzalmak lehetnek abból, ha csak a pénz vezérel egy történetírót.
Ám ha valaki mégis elszonytolodna, és nem elég neki ez a három évad (és meg is értem, hiszen nagyon (de tényleg nagyon) meg lehet szeretni a karaktereket, ne tegye, mert 2012-ben közeledik egy új Avatar sorozat, amely hasonló izgalmakkal fog kecsegtetni. Persze sokat szkeptikusan állnak hozzá ehhez, hiszen épp az előbb írtam, hogy valóban nagy erénye a sorozatnak, hogy nem húzták csavarták, nem ússza meg a főellenség százszor a vereséget, és nem csúszik ki a főszereplő markából a főgonosz ötvenszer, sőt, miután legyőzik a főgonosznak hitt karaktert, nem tűnik fel újra és újra valami nagyobb gonosz.
Nos így is elég hosszú lett az ismertetőm, de hát mégiscsak 3x20 25 perces részről van szó, ami igencsak sok motívumot magában foglal, és még így sem írtam le mindent, amit le lehetett. Talán egy ilyen kis ismertető-kritikus oldalon mint az enyém lehetetlen is lenne.
Végső soron mindenkinek NAGYON hihetetlenül ajánlom ezt a sorozatot, minimum egy évad végignézését, mert onnantól úgysincs visszaút, meg kell nézni az egészet, olyan izgalmas. Számomra majdhogynem egy tökéletes sorozat volt ez, végre sikerült egy olyan történetet találni, ami izgalmas, van benne értelem, van benne akció, és még a befejezése is olyan, amit el lehet könyvelni úgy, hogy nyugodtan alszik az ember utána, de még sincs minden a szájába rágva az embernek, és sok nyitott kérdés van, amin lehet gondolkozni.
Pontszám: 10/10